Niels Krause-Kjær på Gentofte Hovedbibliotek: Ude for uden

Billet: Gratis
Billetsalget er ikke åbnet
Niels Krause Kjær
Foto: Thomas A
Romanen Ude for uden er en stærk fortælling om fædre og sønner, idealer, svigt og et Danmark, der forsvinder for øjnene af dem, der lever i det.
Date
Tid
17:00 - 18:30
Adresse
Ahlmanns Alle 6
2900 Hellerup
Billet: Gratis

I oplægget deler Krause-Kjær historierne bag romanen, fortæller om tilblivelsen af bogen og om, hvordan fortid og nutid kan spejle sig i hinanden: En aften med indsigt, refleksion og fortællekraft.

Journalist, forfatter og politisk kommentator Niels Krause-Kjær er kendt for sine skarpe og underholdende indblik i dansk politik, men i denne roman vender han blikket mod historien og livet på landet efter Anden Verdenskrig.

Praktisk information

  • Gratis
  • Book billet her på siden fra den 16. februar
  • OBS: Hvis du har fået en billet er du sikret en siddeplads. Du har også mulighed for at komme forbi på selve dagen til en ståplads, men vi understreger, at du i så fald ikke har mulighed for at sidde ned under arrangementet

Forfattermøder på biblioteket