Foto: Heike Steinweg
Foto: Heike Steinweg
Voksne

Forfattermøde og fernisering: Jina Khayyer

Tid
16:30 - 18:30
Pris
Billet: Gratis
Sted
Gentofte Hovedbibliotek
Ahlmanns Alle 6,
2900 Hellerup
Mød den iransk-tyske forfatter, essayist og kunstner Jina Khayyer, når HUN kommer og fortæller om sin prisvindende debutroman "I kattens hjerte". En personlig og poetisk historie om kærlighed, frihed og tilhørsforhold.

Da Jina følger protesterne i Iran efter Jina Mahsa Aminis brutale død, vækkes minderne om hendes egen tid i landet til live. Det bliver en rejse tilbage til hendes gæstfrie familie, en hemmelig kærlighed og protesterne under Den Grønne Bevægelse i 2009. 

Med afsæt i romanen taler den Jina Khayyer med oversætter, forfatter og journalist Nazila Kivi om køn, mod og solidaritet og et ophav, som man ikke kan lægge bag sig. 

Samtalen foregår på engelsk

I forbindelse med besøget er vi så heldige at kunne udstille et udvalg af Jina Khayyers digte og tegninger, som for nylig blev vist på Kunsthalle Baden-Baden som en del af gruppeudstillingen SEA AND FOG (2024).

Khayyers kunst forener poesi på fransk, tysk og engelsk med billeder "malet på persisk," der er et sprog hun nok kan tale, men ikke skrive. I en rå stil bearbejder hun entydige symboler flertydigt. Hun maler et hjerte med fire buer og et hav, der både kan være vandvej, udvej eller en sø af tårer. Khayyer er foruden journalist også uddannet maler ved Bauhaus Dessau.

Program:

Kl. 16.30-17.00: Fernisering, hvor Jina Khayyer introducerer sine værker.

Kl. 17.30-18.30: Forfattersamtale, hvor Jina Khayyer møder Nazila Kivi til en samtale om I kattens hjerte.

NB. Man behøver ikke at deltage i ferniseringen for at være med til forfattersamtalen.

Praktisk information

  • Gratis
  • Tilmeld dig her på siden

Arrangementer på Gentofte Hovedbibliotek