BogFEST for børn Aktiviteter - 20.03.23 Kom til BogFest for børn den 29. april fra 11-15 på Gentofte Hovedbibliotek. Se programmet her.
Arrangementer på Gentofte Bibliotekerne – foråret 2023 Aktiviteter - 02.01.23 Der er garanti for at blive klogere, godt underholdt eller inspireret, når du besøger Gentofte Bibliotekerne i løbet af foråret.
Klub Dungeons & Dragons Aktiviteter - 21.12.22 Er du vild med bordrollespillet Dungeons & Dragons, og mangler du spillevenner og en sej Game Master? Så er vores nye klub for fantasy og historiefortælling noget for dig.
Klub Science (9-14 år) Aktiviteter - 21.12.22 Er du nysgerrig på universet, eksotiske dyr og er du nørdet med alt, hvad der hedder naturvidenskab? Så er bibliotekets Klub Science noget for dig.
Den lille store bogklub (fra 13+) Aktiviteter - 21.12.22 I denne lille eksklusive bogklub nørder vi igennem med vores fælles interesse: læsning.
Bogklubben for de seje (9-12 år) Aktiviteter - 21.12.22 Elsker du at læse, og har du lyst til at møde andre med samme interesse? Så er denne bogklub noget for dig!
BOK – Bog og Krea (7-9 år) Aktiviteter - 21.12.22 Er du glad for bøger, og har du mod på at give den gas med læsning og sjove kreative aktiviteter? Du behøver ikke at være god til at læse, du kan også få læst højt derhjemme.
Foredrag på Hovedbiblioteket: Oprøret i Iran Aktiviteter - 25.11.22 Hvad sker der i Iran lige nu, og hvorfor er så mange demonstrerende kvinder og mænd villige til at risikere deres liv og sikkerhed? Vi dykker ned i sagen med to foredrag på Gentofte Hovedbibliotek i december.
Arrangementer på Gentofte Bibliotekerne – efteråret 2022 Aktiviteter - 03.08.22 Der er garanti for at blive klogere, godt underholdt eller inspireret, når du besøger Gentofte Bibliotekerne i løbet af efteråret.
Foredrag: Flygtningekrisen under 2. verdenskrig Aktiviteter - 30.03.22 I disse uger oplever Europa en flygtningekrise, som ikke er set siden afslutningen på 2. verdenskrig. Men hvad skete der egentlig dengang?